Ovce

Začínali jsme s kříženci, které jsme si přivezli z chovu zpod hradu Točníku.

Postupně, jak jsme ovečky poznávali, třídili jsme je podle jejich schopnosti socializace. Aby mohly být dobrými a bezpečnými společníky pro děti, je nutné, aby to byly ovečky kontaktní a neagresivní. Postupně nám tu zůstali ověření Panda – kříženka holantského masného plemene zwartbles a Lamík – vykastrovaný kříženec masných plemen. Jsou to naši mazlíci.

K nim nově přibyly dvě jehničky v Čechách vzácného plemene walliserská černonosá ovce, původem pocházející z kantonu Wallis ve Švýcarsku. Jedná se o vysokohorskou ovci používanou pro spásání nejvyšších svahů Alp. Pro svůj originální vzhled a jemnou a přátelskou povahu však získaly oblibu i v okolních státech. V současné době je v procesu rozšíření stáda o čistokrevné jehničky i plemenného berana, avšak díky složitému administrativnímu procesu v rámci převozu zvířat ze zemí EU, jsou „doma“ zatím pořád jen dvě..

„Za lesem“ děti ještě občas chodí kontrolovat menší stádo ovcí zwartbles s plemenným beranem – atraktivní holandské plemeno „s kombinovanou užitkovostí“ (umějí nadojit mlíčko, dobře narůstají do masa a jejich vlna se dá zpracovávat).

Každoročně máme od našich oveček jehňátka, na která se chodíme koukat (někdy si je mohou děti i pochovat), po střiži vlny děti mají možnost vyzkoušet si její zpracování od praní až po česání a výrobu plstěných šperků. Někdy nám ovečky dají i mléko pro výrobu sýrů.